Medeltidsveckan

Medeltidsveckan är Sveriges största historiska festival!
Varje sommar vecka 32 väcks dåtiden till liv på Gotland under åtta dagar. Öppet söndag – lördag 12-01.

Läs Mer

Lunch 12-17

Rökt (vegan)korv
Pannbröd, dragonmayo, het aijvar, grov dijonsenap

Lammkorv
Pannbröd, dragonmayo, het aijvar, grov dijonsenap

Harens syrade
Rökt syrad korv på nöt & fläsk, pannbröd med krämig rödbetscoleslaw, grov dijonsenap

Gycklargryta
Veg bourguignonne (vinkokta rotfrukter, svamp och veg. protein) serveras med vet-otto (tomatkokt matvete) och baguette

Krögarens våffla
Tivolivåffla med extra fin jordgubbssylt och vispad grädde

Välkommen till bords!

Mat & Dryck

MIDDAG 17-01

MENY
Läs mer här!

UNDERHÅLLNING
Varje kväll från åttatiden
Fornfela med band, Medeltida Livekaraoke, Mirariskören, Tall Tales, Eldshow, Thobias från Stormfrun, Ignis, Magiker, Martin & Leif, Arkadia och mycket mycket mer som inte kan nämnas här.

Välkommen till bords!

Troll & Älva

Välkomnar er till Bu eller Bröd
måndag – lördag 13-15
Här kan vad som helst hända och publiken avgör om det är bra.
Vill ni uppträda för en bit mat? Eller bara se och höra allt roligt som kan hända på den lilla scenen i Frimis trädgård? Kom till Bu eller Bröd och låt er väl smaka.
Är uppträdandet bra nog för mat och dryck? Publiken är juryn som bestämmer. Tack och lov är medeltidspubliken världens bästa publik. <3 För artister är det fria ramar men tydliga mål: Lyckas ni fånga publikens hjärta eller jagas ni ut ur Frimis trädgård? Som publik är ert uppdrag att bua eller jubla, är framträdandet värt en bit mat? 
Välkommen!

Grillbuffén är uppdukad hela kvällen

Prova härliga drinkar med smaker från vår egen trädgård

Lamm från Graute Gård på Gotland

BISTRA HAREN

måndag-lördag

Familjeföreställning kl 16.00
Late night edition kl 22.30

NÄRA ÖGAT

Magishow med Martin Hansson
& Leif Olberius

Martin Hansson har uppträtt över hela världen, bland annat i Tyskland, Italien och Nederländerna. Däremellan har han hunnit med 14 turnéer i Japan samt det prestigefulla Magic Castle i Hollywood. Med tunga priser bakom sig, såsom Grand Prix i Masters of Magic och en silvermedalj i Europeiska Mästerskapen kan du räkna med magi i världsklass!

Leif Olberius har precis som Martin uppträtt i många olika länder, man har kunnat se honom på allt från kryssningsfartyg, nattklubbar, nöjesparker och till och med på Stockholm horse show i Globen. Precis som Martin har han också trollat på Magic Castle. Leif har en bakgrund inom teatern och har dessutom regisserat ett stort antal prisvinnande trolleriakter, och ja en av dem är Martins.